O mně

Můj život začal v Šumperku, nádherném městě v Jeseníkách. Od mládí mám v sobě lásku k horám a pohybu. Na pedagogické fakultě UP v Olomouci jsem studovala germanistiku a tělesnou výchovu. Několik let jsem pracovala jako učitelka tělocviku a němčiny na základní a střední škole. Moje touha po porozumění a souznění mezi lidmi mě dovedla k cestování, poznávání jiných kultur a práci tlumočnice, překladatelky a lektorky jazykových kurzů. Momentálně se profesně věnuji zprostředkování služeb s pohybem, německým jazykem a sezením pro mysl i tělo.

Ve volném čase jsem venku, věnuji se sportu, relaxuju v sauně, piju kávu od oblíbené Kávomilky a nepohrdnu ani sklenkou dobrého vína. Sama se sebou, nebo ve společnosti svých dětí, koček a skvělých přátel.

Cesta s němčinou

Ještě na základní škole jsem začala navštěvovat kurzy němčiny pro dospělé. Část mé rodiny žije v Německu, proto byl tento jazyk u nás „jako doma“. Na gymnázium už jsem překládala několik malých projektů a spolupracovala s lidmi z Německa.
Po gymnáziu jsem měla rok a půl pauzu mezi studiem, kterou jsem strávila jako au-pair v rodině trenéra plaveckého národního týmu. Po návratu z Německa jsem studovala germanistiku a během studia jsem vedla konverzační hodiny
na střední škole. Od roku 1999 jsem učila pro jazykové školy i soukromě a překládala technickou němčinu.

Překládám a tlumočím nejen pro průmysl a strojírenské firmy, mám blízko k projektům alternativního bydlení a životního stylu. Velmi ráda vzpomínám na jeden takový, který se zaměřoval na oživení venkovského prostředí, cohousing, spojení s přírodou, lesní školky, permakulturu a řemesla. 

Mezi mé klienty patří i velké firmy jako TDK, Philip Morris, Pars Nova, Metra, Automotive, VW-Group, ZKL…

~

Cesta vědomého sebepoznávání

Vždycky jsem začínala přes pohyb, tam jsem poznávala svoje limity a svoji neochotu soutěžit. Netěší mě vyhrávat, protože je mi líto, když někdo prohrál na můj úkor a nebaví mě dělat křoví, aby někdo vyhrál. Díky této zkušenosti jsem opustila mód soutěže. Na této cestě sebepoznání jsem potkala techniky, které mi pomohly se v tom rychle a efektivně zorientovat. Díky RUŠ dokážu na problém nahlédnout a logicky ho pochopit.

Energetická práce mi do života vnesla laskavé poznání, že není třeba věci pojmenovávat a nejsou zde cíle a limity. Vše je otevřené a výsledek závisí na tom, co si člověk dovolí. 

~

Cesta s pohybem

Celý život se aktivně hýbu, mám ráda nejrůznější týmové sporty(nejvíce volejbal), plavu, chodím po horách, jezdím na běžkách i na kole. Přes windsurfing jsem se dostala k surfování a měla možnost poznat úžasná místa Srí Lance, v Portugalsku a Austrálii.

Mým záměrem ohledně pohybu je znovunalezení radosti ze sportovní aktivity bez tlaku na výsledky.

Díky studiu německého jazyka jsem se po gymnázium dostala jako aupair do rodiny trenéra německého národního týmu. Učila jsem plavat malé děti, poznala jsem výkonnostní sport a zúčastnila se přípravy na letní olympijské hry v Atlantě. Viděla jsem kondiční přípravu, přípravu plavců na bazéně a získala jsem vhled do mnoha oblastí a díky tomu umím ocenit náležitosti a strukturu, které výkonnostní sport má. Také jsem si uvědomila, že tato cesta není pro mě. Mou cestou s pohybem je znovunalezení radosti ze sportovní aktivity bez tlaku na výsledky.

 ~

Celý život se honím za moudrostí, než mi došlo, že moudrost honí mě.

Martina Válková, rozprava o cestě s pohybem s deckou červeného, leden 2021