O mně

Můj život začal v Šumperku, nádherném městě v Jeseníkách. Od mládí mám v sobě lásku k horám a pohybu. Na pedagogické fakultě UP v Olomouci jsem studovala germanistiku a tělesnou výchovu. Několik let jsem pracovala jako učitelka tělocviku a němčiny na základní a střední škole. Moje touha po porozumění a souznění mezi lidmi mě dovedla k cestování, poznávání jiných kultur a práci tlumočnice, překladatelky a lektorky jazykových kurzů. Momentálně se profesně věnuji zprostředkování služeb s pohybem, německým jazykem a cosurfingem.

Ve volném čase jsem venku, věnuji se sportu, relaxuju v sauně, piju kávu od oblíbené Kávomilky a nepohrdnu ani sklenkou dobrého vína. Sama se sebou, nebo ve společnosti svých dětí, koček a skvělých přátel.

~

Cesta cosurfingu~vědomého sebepoznávání

Vždycky jsem začínala přes pohyb, tam jsem poznávala svoje limity a svoji neochotu soutěžit. Netěší mě vyhrávat, protože je mi líto, když někdo prohrál na můj úkor a nebaví mě dělat křoví, aby někdo vyhrál. Díky této zkušenosti jsem opustila mód soutěže. Na této cestě sebepoznání jsem potkala techniky, které mi pomohly se v tom rychle a efektivně zorientovat. Díky RUŠ dokážu na problém nahlédnout a logicky ho pochopit.

Energetická práce mi do života vnesla laskavé poznání, že není třeba věci pojmenovávat a nejsou zde cíle a limity. Vše je otevřené a výsledek závisí na tom, co si člověk dovolí. 

~

Cesta s pohybem

Celý život se aktivně hýbu, mám ráda nejrůznější týmové sporty(nejvíce volejbal), plavu, chodím po horách, jezdím na běžkách i na kole. Přes windsurfing jsem se dostala k surfování a měla možnost poznat úžasná místa Srí Lance, v Portugalsku a Austrálii.

Díky studiu německého jazyka jsem se po gymnázium dostala jako aupair do rodiny trenéra německého národního týmu. Učila jsem plavat malé děti, poznala jsem výkonnostní sport a zúčastnila se přípravy na letní olympijské hry v Atlantě. Viděla jsem kondiční přípravu, přípravu plavců na bazéně a získala jsem vhled do mnoha oblastí a díky tomu umím ocenit náležitosti a strukturu, které výkonnostní sport má. Také jsem si uvědomila, že tato cesta není pro mě. Mou cestou s pohybem je znovunalezení radosti ze sportovní aktivity bez tlaku na výsledky.

 ~

Cesta s němčinou

Ještě na základní škole jsem začala navštěvovat kurzy němčiny pro dospělé, část mé rodiny žije v Německu, proto byl tento jazyk u nás „jako doma“. Na gymnázium už jsem překládala nějaké malé projekty a spolupracovala s lidmi z Německa. Po gymnáziu jsem měla rok a půl pauzu mezi studiem, kterou jsem strávila jako au-pair v rodině trenéra plaveckého národního týmu. Po návratu z Německa jsem studovala germanistiku a během studia jsem vedla konverzační hodiny na střední škole. Od roku 1999 jsem učila pro jazykové školy i soukroměa překládala technickou němčinu.

Překládám a tlumočím nejen pro průmysl a strojírenské firmy, mám blízko k projektům alternativního bydlení a životního stylu. Velmi ráda vzpomínám na jeden takový, který se zaměřoval na oživení venkovského prostředí, cohousing, spojení s přírodou, lesní školky, permakulturu a řemesla. 

Mezi mé klienty patří i velké firmy jako TDK, Philip Morris, Pars Nova, Metra, Automotive, VW-Group, ZKL…

Celý život se honím za moudrostí, než mi došlo, že moudrost honí mě.

Martina Válková, rozprava o cestě s pohybem s deckou červeného, leden 2021